Rok szkolny 2016/2017 – które podręczniki szkolne za darmo?

Jeszcze przed wakacjami warto sprawdzić, które podręczniki uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie, tym bardziej, że szykują się poważne zmiany dla rodziców uczniów klas III i V oraz II klasy gimnazjum.

Wooden shelf with books and supplies in front of wooden wall. View with copy space

W tym roku kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki.

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum. W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum, którzy także będą mieli zapewnione podręczniki z dotacji. Dopiero w przyszłym roku komplet darmowych podręczników otrzymają także uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Które podręczniki otrzymamy za darmo?

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach w tym w klasach I-III podręcznik i ćwiczenia do nauczania zintegrowanego oraz podręcznik i ćwiczenia do nauki języka obcego. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych takich jak etyka czy religia. Ministerstwo planuje wprowadzenie zmian dotyczących stopniowego wycofywania podręcznika MEN „Nasz Elementarz” i podręcznika „Nasza szkoła”, który był wydawany przez ministerstwo na rzecz trzech nowych tytułów do wyboru. Jednak dla rodziców najważniejszy pozostaje fakt, że ten podręcznik nadal będzie bezpłatny. Uczniowie klas IV i V otrzymają komplet podręczników i ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Klasy IV i I gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie z poprzedniego roku i nowe ćwiczenia do wszystkich przedmiotów.

VI klasa szkoły podstawowej i III gimnazjum na razie bez dotacji.

Rodzice uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum będą z pewnością niepocieszeni, ponieważ ich dzieci w tym roku jeszcze nie otrzymają podręczników szkolnych za darmo. Dotacja obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dopiero od września 2017/18.

Niepewna przyszłość Elementarza

W połowie czerwca tego roku będą znane plany ministerstwa dotyczące ewentualnej zmiany podręcznika, z którego będą korzystać uczniowie klas szkół podstawowych. Będziemy na bieżąco zamieszczać informacje dotyczące wprowadzanych zmian, więc zaglądajcie do nas regularnie!

Podręczniki szkolne kupić możesz w TaniaKsiazka.pl >>

Przeczytaj także