Darmowe podręczniki 2015

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, więc czas zaopatrzyć uczniów w potrzebne książki. Jeżeli jesteś rodzicem i nie jesteś pewien jakie podręczniki zakupić oraz czy Twoje dziecko zostanie objęte reformą podręcznikową (dotyczy darmowych podręczników w 2015 roku), ten artykuł napisaliśmy specjalnie dla Ciebie. Zamieściliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszam do przeczytania!

Jakie są kryteria przyznawania darmowych podręczników?

Podstawową zasadą przyznania darmowych książek dla ucznia jest szkoła i klasa, w której rozpocznie naukę we wrześniu. Z reformy skorzystają uczniowie z publicznych szkół. W tym roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej, jak również z I klasy gimnazjum.

Uczniowie objęci reformą podręcznikową:

1. Szkoła podstawowa

  • I klasa – ubiegłoroczny “Nasz elementarz”, oraz podręcznik do nauki języka obcego,
  • II klasa – nowa “Nasza szkoła” oraz podręcznik do nauki języka obcego,
  • IV klasa – pełny zestaw nowych podręczników do przedmiotów obowiązkowych,

2. Gimnazjum

  • I klasa – cały komplet nowych podręczników do przedmiotów obowiązkowych,

Rodzice uczniów z wymienionych klas będą musieli jedynie pokryć koszty podręczników do przedmiotów nieobowiązkowych, takich jak religia, drugi język obcy czy etyka.

53cd1b77-e02e-491a-8ec4-5859425bceb7

Co się stanie, gdy uczeń zniszczy darmowy podręcznik?

Jeżeli Twoje dziecko uszkodzi darmowy podręcznik, będziesz musiał pokryć wartość książki. W przypadku zniszczenia jednej z czterech części „Naszego elementarza” jest to koszt 4,43 zł za sztukę. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie część podręcznika „Nasza szkoła” rodzic zapłaci 4,21 zł za uszkodzoną część. W przypadku zniszczenia podręcznika do języka obcego rodzić zapłaci 24,75 zł za zamówienie nowego egzemplarza.

W miejsce zniszczonego egzemplarza podręcznika placówka szkolna dostarczy dziecku nową część. Do momentu otrzymania nowej książki, uczeń może korzystać z zapasowego, który powinien znajdować się w bibliotece szkolnej.

Ceny podręczników zostały określone podstawą prawną (Art. 22ak ust.3 pkt.2 ustawy o systemie oświaty) i szkoła nie może wymagać od rodzica większej kwoty, niż cena określona w ustawie.

Co zrobić z książkami, gdy uczeń zmienia szkołę w trakcie trwania roku szkolnego?

W przypadku gdy uczeń odchodzi ze szkoły, rodzice mają obowiązek oddania darmowych podręczników dla szkoły. Zwrócenie książek nie wiąże się z żadnymi opłatami ze strony szkoły, ani rodziców.

W przypadku, gdy uczeń przechodzi do nowej szkoły, placówka ma obowiązek zamówienia dla niego nowego zestawu podręczników. Do momentu otrzymania książek, uczeń powinien korzystać z zapasowego zestawu, który posiada szkoła. Pamiętaj, nie będziesz musiał pokrywać kosztów nowego kompletu książek!

Źródło informacji: Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Twoje dziecko rozpocznie naukę w klasie nieobjętej reformą? Skorzystaj z naszej oferty i kup podręczniki w promocyjnych cenach! Do 31 sierpnia 2015 roku w TaniaKsiazka.pl obowiązuje darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu! Zalety zakupów u nas: szeroka oferta podręczników zgodnych z najnowszą podstawą programową, ogromny wybór artykułów szkolnych, bezpieczna dostawa i gwarancja satysfakcji z zakupów!

383fd992-738b-4848-adf6-37bce8badd1f

Przeczytaj także